119

süleyman hükümdarın rivayete göre gökten düşen taşla yapılmış yüzüğünden kaynaklanan bir laftır bu: ‘mühür kimdeyse süleyman odur.’  yüzük, süleyman’a bir rivayete göre 600 yıl, bir rivayete göre ise 900 yıllık bir ömür bahşetmiş, 6 köşeli yıldız şeklindeki yüzüğünü bastığı yeri egemenliğine almış, insanlardan gayrı hayvanlara, cinlere, perilere, doğaya söz geçirmiştir.

basiretinin bağlandığı bir anda yüzüğü çıkarıp taharetlenirken bir dev tarafından hükümranlık simgesi çalınmış, süleyman’ın hükmettiği onca varlık devin buyruğuna girmiş. çünkü saltanatın kerameti mühürdeymiş ve mühür kimdeyse süleyman oymuş.

‘bu dünya süleyman’a kalmamış, sana mı kalacak’ lafının da buradan türediği zannedilir.

reklam ajansı denilen habitatta da, fikir sahibinin süleyman olduğu iddia edilir (en azından ertuğ tuğalan öyle olduğunu söyler)… ancak fikir sahibinin hükümranlığı öyle 600-900 yıl filan sürmez; ortalama insan ömrünün 4 ya da 5’te biri gibi bir zaman sonunda süleyman mührünü süleyman junior’a devreder. ilk süleyman da ya yönetici olur ya danışman (danışmana ilişkin fıkrayı bi’ başka notta yazacağım)… bazılarının tüm meslek yaşamı boyunca düşlediği kafe ya da restoranı açtığı; kimisinin de bir sahil kasabasında kitabını yazdığı vakidir.

bu yüzden mi ilk reklam atölyesi’nin kapısına ‘bu eşiği geçmene değecek kadar iyi bir fikrin ya da fıkran var mı’ diye yazdım acaba? şimdi hatırlayamıyorum…

fırat… kötü fikir kumbarasını yeniden masanın üstüne koy evladım…

• • •

yıldıray lise: 😉 ben ‘danışman’da danışman’ olarak çalışıyorum… hala çok fikrim var…

kamil renan: dervişin fikri onu süleyman yapmıyorsa, fikir mi bozuktur, süleymanlık mı bozulmuştur?.. yine çok sordum sanırım…