126

ışığın cisimlere çarptıktan sonra gözümüzde bıraktığı etkiye renk denir (cisme nasıl çarpıyorsa artık). ışık bir cisme çarptığında cisim ışığın içindeki 7 renkten (sarı, kırmızı, turuncu, mavi, yeşil, mor, lacivert) birisini emer diğerlerini yansıtır. sen cismi yansıttığı renkte görürsün. bu yüzden siyah ve beyaz renk olarak kabul edilmez; siyah 7 rengin hepsini emer, beyaz ise hepsini yansıtır.

mavi, kırmızı, sarıya ‘ana renk’ yaftasını yapıştırıyorlar. bu renkleri karıştırarak bulamazsın. ama, ana renkleri birbirine karıştırarak bulduğun renklere ‘ara renkler’ derler (sarı + kırmızı = turuncu, sarı + mavi = yeşil, mavi + kırmızı = mor. yalnız moru bulmak için mavi ve kırmızıyı eşit oranda karıştırmalısın. kırmızısı çok olursa erguvan, mavisi çok olursa lacivert olur).

zıt (kontrast) renkler birbirlerini tamamlar, yan yana kullanıldıklarında birbirlerini pohpohlayarak resme canlılık katar. bunun bi’ dolu örneği var; arkasında facebook profil fotoğrafı çektirdiğin kırmızı çiçeğin çevresindeki yeşil yapraklar çiçeği daha parlak gösterir.

2 ana rengi birbirine karıştırdığında çıkan renkle komşu olurlar (sarı + mavi = yeşil, sarı + kırmızı = turuncu, mavi + kırmızı = mor). ama, öyle her fırsatta ‘çok kız/oğlan geliyor, kedi zıplıyor, köpek havlıyor, bağırsakların çok sık bozuluyor’ gibisinden şikayet eden komşulardan değil!..

renklerin değişik biçimlerde yan yana gelmesi değişik armoniler ortaya çıkarır. örneğin; tek rengin tonlarıyla yapılan ton uyumu, komşu renklerle yapılan yakın renkler uyumu, birbirine karşıt renklerle kurulan zıt renkler uyumu.

yeri gelmişken sıcak ve soğuk renklerden de söz edip bugünkü bahsi bitireyim en iyisi… sıcak renkler, ateşi ve sıcaklığı hatırlatan ve yansıtan renklerdir. kırmızı, sarı ve turuncu ile bu renklerin değişik tonlarda karışımından meydana çıkan altın sarısı, kayısı ve bal rengi, şarap kırmızısı, pembe, vişne çürüğü, zeytin yeşili, kahverengi gibi renkler de ‘sıcak renkler’den sayılır. sıcak renkler; aktif olup canlı, uyarıcı ve gösterişli bir özelliğe sahiptirler. ‘soğuk renkler’ mavi, mor ve mavi ile yeşil tonu taşıyan renklerdir. gök mavisi, deniz mavisi, çivit mavisi, türk mavisi, nefti menekşe rengi ve leylak rengi soğuk olarak adlandırılır. soğuk renkler, hoş, serin, dinlendirici ve tazelik verici etkileriyle göze çarparlar. dolayısıyla dinlenme ve dinginlik gereksinimimizi karşılarlar. bu renkler; bir yeri aslından daha büyük gösterir.

dolayısıyla sevgilini iyice bunaltmak istiyorsan (eminim bunun diğer yollarını biliyorsun) yatak odasını sıcak renge boyamasına yardım et; her şey üstüne üstüne gelsin… yok, iki dakika nefes alsın istiyo’san soğuk renge boya; oda olduğundan daha büyük görünsün…

bana kalırsa, odayı boyamayı boş ver; tut elinden parka ya da kıra götür… ister sevgi, ister renk denizinde birlikte kaybolun… bu kıyağımı da unutmayın…

hayırdır fırat?.. alı al, moru mor olmuşsun!..

• • •

yıldıray lise: 😉 göz kırpan suratımın rengini kırmızı yapabilir miyim acaba?

serra hale özkan: her boyayı boyadın, bi’ fıstıki yeşil kalmıştı!..

kamil renan: yanımda güzel bir kadın, karşımda bir kazma oturuyor hocam. bu kuralı bu sefer işletmesek diyorum.