Sobacı

1963 Ermenek (Karaman) doğumlu. Cumhuriyet İlkokulu ve Ermenek Lisesi’ni bitirdi. 1980’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’na girdi; 1988’de Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Görünüm, Günaydın, Tan, Posta, 24 Saat, Ulus, Anadolu’nun Sesi, Karakare, Belediye Dünyası, Türkiye Golf Magazin ve Çankaya Çocuk Gazetesi’nde yayın tasarımcısı; Redekta, Barek, Don Quijote Tasarımevi, Angora ve Reta ajanslarında tasarımcı, sanat yönetmeni ve yaratıcı yönetmen olarak çalıştı. 1993’ten bu yana Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Tübitak Popüler Bilim Kitapları serisinin ilk kitaplarını tasarlayan Mehmet Sobacı, çok sayıda kitap kapağına da imza attı. ilef’in 1993-1995 döneminde yürüttüğü KATGEP’i (Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı) hazırlayan ekibin bir parçası oldu. Sedat Simavi Vakfı 1. Genç Gazeteciler Yarışması (1986, Mehmet Düztaş ve Turan Yılmaz ile birlikte) ve İzmir Karşıyaka Belediyesi İnsan Hakları Kısa Film ve Belgesel Yarışması’nda birincilik (1990, Gülsen Ülker ve Müfit Sakallı ile birlikte); 18. Kristal Elma Açıkhava Dalı Hizmet Kategorisi’nde başarı ödülü (2006, Reta ekibi ile birlikte) kazandı. 1995’te kurulan Reklam Atölyesi’nin koordinatörlüğü yürüten Mehmet Sobacı, halen Reklam Kampanyaları, Reklamcılık Uygulamaları (I-II), Grafik ve Grafik Uygulamaları (I-II) derslerini veriyor. Bir çocuk babası.

* * *

He was born in 1963 in Ermenek. He has graduated from Cumhuriyet Primary School and Ermenek High School. In 1980 he started studying in Ankara University, School of Journalism; in 1988 he graduated from the department of Journalism and Public Relations. He has worked in various newspapers, Görünüm, Günaydın, Tan, Posta, 24 Saat, Ulus, Anadolu’nun Sesi, Karakare, Belediye Dünyası, Türkiye Golf Magazin ve Çankaya Çocuk Gazetesi as publishing designer. He held positions in Redekta, Barek, Don Quijote Tasarımevi, Angora ve Reta advertising agencies as designer, art director and creative director.  He has been working in Ankara University, Faculty of Communication since 1993.

He has designed the first boks of TÜBİTAK’s Popular Science Book Series and besides he has created many book covers. He was a part of the İLEF team which run the Project KATGEP (Highway Traffic Security Action Plan). He got awards from Sedat Simavi Foundation Young Journalist Contest (in 1986 with Mehmet  Düztaş and Turan Yılmaz), İzmir Karşıyaka Municipality Short Movie and Documentary Competition (in 1990 with Gülsen Ülker and Müfit Sakallı) and 18th Kristal Elma Advertising Competition (in 2006 with Reta team). He still runs the Advertising Workshop in Faculty of  Communication. He teaches Advertising Campaigns, Advertising Implementations, Graphic and Graphic Implementations.

He is father of a precious girl.